Jarosław
Graziadei-Darmas

Mistrz świeckich ceremonii pogrzebowych

Każdy pogrzeb wymaga szczególnej oprawy. Od kiku lat prowadzę świeckie (lub mieszane: świecko-religijne) ceremonie pogrzebowe. Współpracuję z wieloma firmami pogrzebowymi na Śląsku i w Zagłębiu oraz w innych regionach kraju. W ostatnich latach pożegnałem kilkaset osób, w tym osobistości śląskiego życia kulturalnego. Moim mentorem od wielu lat jest najlepszy Mistrz Ceremonii Michał Goździk. Dzięki tej współpracy zdobyłem ogromne doświadczenie w prowadzeniu ceremonii świeckich.

Prowadzenie pogrzebu to niezwykle wymagające zadanie. Godność i szacunek wobec Zmarłego i jego Rodziny są dla mnie zawsze najwyższymi wartościami. To służba dla tego, który odszedł i dla tych, którzy pozostali.

Przemowy dotyczące zmarłego przygotowywane są przeze mnie osobiście, bo tylko wtedy mogę zagwarantować Państwu, że każdym słowem oddaję najwyższy hołd Zmarłemu. Często mówi się, że Mistrz Ceremonii to „usta”’ Rodziny Zmarłego, dlatego  dobra dykcja i odpowiednia barwa głosu są bardzo ważne w tej wyjątkowej chwili. Empatia i szacunek dla uczuć Rodziny są nieodłącznym elementem tej służby, dlatego z pokorą polecam Państwu swoje usługi. Cechuje mnie wysoka umiejętność słuchania i za każdym razem dopasowuję się do indywidualnych potrzeb Rodziny Zmarłego. Przed przygotowaniem przemowy rozmawiam z Państwem na temat Zmarłego – tego, co kochał, co lubił i co było dla niego w życiu najważniejsze. Udzielam Państwu wszelkiej pomocy i wsparcia w tej wyjątkowej chwili. 

Prowadziłem pogrzeby, m.in. muzyka i dziennikarza muzycznego – Marcina Babko, aktora – Jerzego Cnoty, byłego Rektora Politechniki Rzeszowskiej – prof. dra hab. inż. Stanisława Koncewicza oraz trenera polskiej reprezentacji w szermierce – prof. Zbigniewa Czajkowskiego.

Pogrzeb Marcina Babko

Pogrzeb Jerzego Cnoty

Jeśli wiecie Państwo, że Zmarły życzył sobie odprawienia świeckiego pogrzebu, mogę pomóc. Polecam kontakt do mnie, bym mógł odpowiedzieć na wszelkie pytania. Każdorazowo moje przygotowania zaczynam od indywidualnej rozmowy z Państwem i dostosowuję przebieg pogrzebu do Państwa oczekiwań. M.in. o tym opowiedziałem w wywiadach: Jak wygląda świecki pogrzeb? Rozmawiamy z mistrzem ceremonii oraz Świecka ceremonia pogrzebowa w czasach pandemii.

Prywatnie jestem działaczem społecznym. Od 2013 r. pełnię funkcję sekretarza Śląsko-Dąbrowskiej Rady Towarzystwa Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego.

W ramach Akademii WSB przygotowuję pracę doktorską z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości.