Pogrzeb świecki  to ceremonia w czasie której żegnamy Zmarłego, jednak nie uczestniczy w niej duchowny religijny (ksiądz, pastor, itp.), nie ma symboli religijnych, ani nie jest odprawiana msza. Pogrzeb prowadzi Mistrz Ceremonii, który zamiast mszy i kazania wygłasza wspomnienie o zmarłym i indywidualnie przygotowaną przemowę na jego cześć.

Uroczystość świecko-religijna to pogrzeb, w czasie którego łączone są wartości świeckie i religijne. Kiedy ksiądz wspólnie z Mistrzem Ceremonii żegnają Zmarłego. Żałobnicy, jeśli chcą, mogą pomodlić się za jego duszę. 
Pogrzeby takie są coraz bardziej popularne w Polsce. W ostatnich latach w czasie takich ceremonii pożegnano, m.in. Kazimierza Kutza, Wisławę Szymborską, Zbigniewa Religę.

Świecki pogrzeb najczęściej organizuje rodzina Zmarłego, który:

  • był ateistą lub agnostykiem,
  • był osobą wierząca, choć niepraktykującą,
  • jeszcze za życia poprosił o organizację takiego pogrzebu,
  • był osobą innego wyznania.

Jako Mistrz Ceremonii witam żałobników i proszę o minutę ciszy na cześć Zmarłego. Potem wygłaszam przygotowaną wcześniej, spersonalizowaną przemowę, w której wspominam o najważniejszych wartościach oraz prezentuję sylwetkę Zmarłego. Przypominam, co lubił, co było naprawdę ważne w Jego życiu. Jeżeli jest taka wola ze strony rodziny lub współpracowników Zmarłego proszę ich o wygłoszenie kilku zdań na Jego temat. 

Pożegnaniu Zmarłego może towarzyszyć muzyka, np. taka, którą lubił za życia. 

Później trumna lub urna z prochami zmarłego jest przenoszona w miejsce pochówku. Po pochowaniu trumny (urny) składa się kwiaty, Rodzina Zmarłego przyjmuje kondolencje, a ja dziękuję szczerze za uczestnictwo w uroczystości. 

Polecam Państwu swoje usługi,
Jarosław Graziadei-Darmas